"וכתבתם על מזוזות ביתך ובשעריך"

המזוזה היא שומר הסף שלנו שאותה אנו מצווים להתקין על משקוף הדלת - המזוזה.
כאשר אומרים מזוזה צריך להבין כי המזוזה מורכבת למעשה מ2 חלקים שהם בית המזוזה והקלף שנמצא בתוכה.
את קלף המזוזה כותב סופר סת"ם על פי ההלכות ולפי חוקי כתיבת מזוזות אולם בית המזוזה כלומר המתקן שלתוכו מכניסים את קלף המזוזה מגולגל הוא עולם בפני עצמו.
בתי מזוזות מעוצבות הפכו כבר ממן להיות סמל סטטוס, ניתן לרכוש מזוזות מעוצבות במניפת מחירים רחבה מאוד שנעה בין 40₪ ועד לעשרות אלפי שקלים כאשר הבדלים ביניהם לרוב יהיו חומרי הגלם, איכות, והזמן שהושקע בייצור אותם מזוזות מעוצבות.

מי הן אותם מזוזות מעוצבות?
בעבר עשירי העיר תמיד היו נבדלים מפשוטי העם בבתים המפוארים שלהם, בלבוש המיוחס ושאר אביזרים שרוב פשוטי העם לא יכלו להרשות לעצמם, מבין כל אלו נכללים בתי מזוזות מעוצבות.

ראשית חשוב להסביר מה הן אותם בתי מזוזות בכלל.
בית מזוזה ללא כל קשר לעיצוב שלה מיועדת להתקנת קלף מזוזה בתוכה.
יש גדלים סטנדרטיים לקלפי מזוזה שמידותיהם קובעות את גודל בתי המזוזה, המינימום לכתיבת קלף הוא גודל 10 ס"מ ולכן בתי מזוזות מעוצבות או לא יהיו במידה שתתאים לאורך הקלף, כלומר החלל הפנימי של בית המזוזה יהיה מספיק ארוך על מנת להכיל את המזוזה.
בית המזוזה חייב להיות עשוי בצורה כזו שלאחר הכנסת הקלף הוא יהי הסגור ואטום, אמנם לא אטום לטבילה מלאה אך יהי המוגן מפני חדירת מי גשמים או לחות.
במידה ויחדרו מים פנימה הקלף ייהרס.
מזוזות מעוצבות מסוימות עשויות פרספקס או זכוכית, אלו בתי מזוזה שחייבים להיות מותקנים בחדרים פנימיים או בדלתות שאין עליהם שמש, השמש גם היא עלולה לגרום לנזק לקלף.

בחירת מזוזות מעוצבות לבית
כפי שציינו מזוזות מעוצבות הפכו להיות נחלת הכלל, כולם רוצים לפאר את כניסות ביתם בבתי מזוזות מעוצבות.
יש מגוון עצום של מזוזות מעוצבות ובכלל זה חומרי גלם שונים ומגוונים. יש להקפיד על כמה כללים לפני רכישת מזוזות מעוצבות, דבר ראשון חשוב לוודא כי אתם יודעים מה מידת הקלף שבידכם, אם אין לכם עדיין קלף מזוזה כדאי שתוודאו כי בי=תי מזוזות שאתם עומדים לרכות יכולים להכיל לפחות את הקלף הקטן ביותר שמידתו 10 ס"מ.
על מנת לבדוק ולוודא זאת תוכלו להכניס עט או עיפרון לחלל בית מזוזה ולמדוד מה עומקו.
תוכלו לבחור מזוזות מעוצבות משלל דוגמאות וסגנונות, החל מבתים עשויים עץ ועד ליצירות אומנות מפוארות עשויות זהב ויהלומים.
חשוב לציין כי אין חשיבות למזוזות מעוצבות מבחינת המצווה עצמה כי מה שחשוב הוא קלף המזוזה.
לאחר שבחרת את העיצוב המתאים לכם חשוב שתבדקו אם כיוון הכניסה של הקלף הוא מלמטה.
הכוונה היא שאם בית המזוזה מעוטר באותיות "שדי" - "שומר דלתות ישראל" הרי שהכתב יהיה מלמעלה למטה ואז פתח כניסת הקלף צריך להיות למטה כלומר בצד של האות "י".
חשוב גם כן לציין כי עיקר החשיבות במצוות המזוזה אינה מזוזות מעוצבות כי אם קלף כשר, איכותי שעבר הגהה ויש לו אסמכתא שמאשרת את תקינותו.
כותב המאמר שלומי שוורץ.
חנות וירטואלית Fly Guy
x

#{title}

#{text}

#{price}